Bachovy květové esence


Bachovy květové esence představují velice jednoduchý, a přitom velice účinný systém, který navrací harmonii našim emocím a tím také celému našemu bytí.

Tento léčebný systém vytvořil začátkem 20. století anglický lékař, bakteriolog a homeopat Dr. Edward Bach (1886 – 1936), který díky své vrozené senzitivitě vůči přírodě objevil jednotlivé druhy rostlin, jejichž vibrace mají schopnost léčit konkrétní lidské neduhy. Jsou skvělými pomocníky v krizových situacích, při přechodných změnách nálad, podpoří řešení dlouhodobých stavů a pomáhají i s určitými vžitými návyky a charakterovými vlastnostmi, které zakrývají pravé kvality naší duše.

Dr. Bach vnímal člověka celostně a uznával, že emocionální vyrovnanost, radost a vitalita jsou pro člověka přirozenými stavy, z nichž se někdy vlivem disbalance vychýlíme, a esence jsou schopné nás opět zharmonizovat. Nevnášejí tedy nic zvenku, pouze odloupnou vrstvu, která blokuje naše vnitřní světlo.

Kompletní systém Bachovy květové terapie obsahuje 38 esencí plus jednu krizovou (Rescue Remedy), která jako jediná obsahuje kombinaci pěti esencí navržených Dr. Bachem.

Bachovy esence dnes dodává více firem, já pracuji pouze s originálními esencemi dodávanými firmou Nelsons, která přímo spolupracuje s Bachovým centrem v Mount Vernon, kde se také ručně sbírá převážná většina květů pro následnou výrobu esencí. Je to vesnice, kde Dr. Bach na sklonku svého života žil a esence tam osobně vyráběl. 

Esence se vyrábí sluneční metodou nebo vařením. Na konci procesu se voda, která funguje jako nosič informace, scedí a smíchá se se stejným dílem brandy, která slouží jako konzervant. Tak vzniká matečná tinktura, ze které se vyrábí koncentráty, s kterými pracuji. 

S čím Vám mohou esence pomoci

Bachovy květové esence jsou primárně určeny k léčbě negativních emocionálních stavů, ať přechodných, tak dlouhodobých. Některé obtíže mohou být spojeny i s určitými charakterovými vlastnostmi. Níže uvádím konkrétní příklady: 

 • strach ze tmy, samoty, nemoci, zkoušky, 
 • nervozita, úzkostlivost, nevysvětlitelné obavy, noční můry, přecitlivělost, 
 • přehnaná kritičnost a netolerance,
 • neschopnost prosadit se a říci „ne“, podřízenost, submisivita, nedostatek sebedůvěry,
 • vnitřní nejistota, potřeba utvrzování od ostatních, očekávání neúspěchu, roztěkanost, 
 • obavy ze ztráty sebekontroly, zoufalství, nervové vyčerpání, 
 • opakování stále stejných chyb, neustále se vracející nepříjemné myšlenky, 
 • majetnické sklony, panovačnost, ctižádost, vůle dominovat nad ostatními, 
 • zasněnost, nepřítomnost, emocionální chlad, rezervovanost,
 • perfekcionismus, přehnaná potřeba čistoty, 
 • pochybnosti, skepse, sklíčenost, deprese, zatrpklost, sebelítost, nespokojenost,
 • beznaděj, zklamání, zoufalství, nostalgie, melancholie, zádumčivost, těžké nálady, 
 • neustálá potřeba být středem pozornosti,
 • žárlivost, zlost, hněv, podrážděnost, netrpělivost, výbušnost, vnitřní napětí, 
 • mentální únava, nedostatek radosti, apatie, rezignace, kapitulace, 
 • vyčerpání z pocitu přehnané odpovědnosti, únava, neschopnost odpočívat,
 • neustálé výčitky svědomí, přílišná sebekritika, 
 • pocit bezmoci, ochromení, zamrznutí, marnost, 
 • nejasná představa o životním cíli. 

Výběr jednotlivých esencí

Při konzultaci, která může být osobní, přes Skype, případně po emailu (je možný i Messenger a Whats up), spolu hledáme, které téma je u Vás právě teď aktuální a které emoce Vás momentálně zatěžují. Podle toho Vám navrhnu vhodné esence k užívání. Do jedné užívací lahvičky je možné namíchat až 7 různých esencí. 

Užívací lahvička na míru

Takto vybrané esence Vám namíchám do 30 ml užívací lahvičky s kapátkem – do čisté vody s trochou konzervantu (brandy, případně rostlinný glycerin) přidám 2 kapky od každé jednotlivé esence. Z takto připravené lahvičky si pak kapete 4 x denně 4 kapky pod jazyk, případně si je můžete nakapat do pití (vody, čaje). V této frekvenci Vám užívací lahvička vydrží zhruba měsíc.

Jak užívací lahvičku skladovat

Doporučuji užívací lahvičku po namíchání rovnou spotřebovávat. Skladujte ji v pokojové teplotě, ale tak, aby na ni přímo nesvítilo slunce, ideálně například v koupelně. V případě, že chcete užívání přerušit, doporučuji ji uskladnit v lednici. Důležité je dávat si pozor, abyste se kapátkem nedotkli úst, aby se esence zbytečně nekontaminovaly. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že za těchto podmínek vydrží esence déle než je uváděný měsíc. Vždy je ale dobré lahvičku čas od času zkontrolovat pohledem, když je voda čirá, můžete je dál užívat.

Pro koho jsou esence vhodné

Bachova květová terapie nemá žádné kontraindikace. Je zcela bezpečná pro všechny věkové kategorie včetně těhotných, kojících, miminek i nemocných lidí. Lze ji bez problémů kombinovat i s klasickou léčbou. Jedná se o bioenergetickou medicínu, a tak se jí není možné předávkovat.     

Kdy začnou účinkovat

Obecně, čím zakořeněnější je téma, s kterým pracujeme, tím delší čas je třeba na jeho zpracování. Něco, co žijeme dlouhá léta, nezmizí ze dne na den. Naopak, jedná-li se pouze o přechodný stav, reakce může být téměř okamžitá. 

Jaký efekt je možné očekávat

Bachova květová terapie nemá vedlejší účinky, spíš je možné naznačit možné léčebné reakce.

Obecně, užíváme-li esenci, kterou momentálně nepotřebujeme, nestane se nic. Esence jednoduše nezareaguje. Užíváme-li esenci, která je v danou chvíli potřebná, může změna přijít v různých variantách. 

Nejpříjemnější variantou je, že se negativní emoce nebo tendence jednoduše vytratí a rovnou přijde úleva.

Další možností je, že téma takzvaně vykrystalizuje, na začátku tedy může dojít k přechodnému zhoršení, které ale umožní vyřešení tématu.

Někdy se téma rozkryje a ukáže se ještě hlubší vrstva, která s daným tématem souvisí. To pak nabídne opravdu hluboké léčení.

Všechny varianty jsou skvělé, protože nám dávají možnost více nahlédnout do nás samých a nabízejí podanou ruku pro potřebnou změnu. Je ale vždy na nás, jak tuto šanci využijeme. Čím větší je ochota být k sobě upřímný, tím snáze se nachází cesta ven. Přece jen to, co nás všechny spojuje, je, že chceme být šťastní a spokojení. 

girl-1357485_1920